fbpx

Când poate fi întreruptă relația dintre personalul medical și pacient?

Sursa: Art. 664 din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii – Republicată

(1) Atunci când medicul, medicul stomatolog, asistentul medical/moaşa au acceptat pacientul, relaţia poate fi întreruptă:

  1. a) odată cu vindecarea bolii;
  2. b) de către pacient;
  3. c) de către medic, în următoarele situaţii:
  4. (i) atunci când pacientul este trimis altui medic, furnizând toate datele medicale obţinute, care justifică asistenţa altui medic cu competenţe sporite;
  5. (ii) pacientul manifestă o atitudine ostilă şi/sau ireverenţioasă faţă de medic.

(2) Medicul va notifica pacientului, în situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c) pct. (ii), dorinţa terminării relaţiei, înainte cu minimum 5 zile, pentru ca acesta să găsească o alternativă, doar în măsura în care acest fapt nu pune în pericol starea sănătăţii pacientului.

 

Contactează Avocat
close slider